TİYATRO EĞİTİMLERİMİZ

SAHNENİN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Çok başarılı bir sezondan sonra Sahne Hat’da yeni sezon başlıyor.Geçen sezon eğitim dönemimizi  “Rumuz Goncagül” isimli tiyatro oyununu sahneye koyarak taçlandırdık.Eğitim alan öğrencilerimizin yaş ve meslek yelpazesi de çok genişti.Bu yıl da sizlerin verdiği destekle daha güçlü ve daha keyifli bir yıla hazırız.

Biz hazırız da önemli olan sizin de hazır olmanız.Çünkü bir çok insanın tiyatroya başlaması için çekinceleri var. Özellikle yetişkin yaşlarda sorumluluğun artmasıyla birlikte bu çekincelerde daha da artıyor.

Bunların başında gelen sebepler şunlar:

 • Tiyatroya vakit ayıramam
 • Yaşım oyunculuk için geçti
 • Eğitim alıyorum ama sahneye oyun koymuyorlar
 • Yeteneğim olduğunu sanmıyorum
 • Sahne korkum var

Çağımızın en önemli problemi vakitsizlik. Özellikle vakit ayırmak için kendimiz söz konusu olduğunda. Halbuki hayat akıp gidiyor, zamanı doğru kullanmayı öğrenmeliyiz. Kendimiz için bir şeyler yapmak bizi mutlu edecek ve dolayısıyla çevremizdekileri de olumlu etkileyeceğiz..

Yetişkin tiyatro çalışmalarında, tiyatroya zaman ayırmak önemli sorunlardan biri gibi gözükse de; eğer bizler tiyatroyu yapmayı gerçekten isteyip, hedef olarak önümüze koyarsak ve zamanı daha verimli kullanırsak aşılabilecek bir problem.

Yetişkin tiyatrosunun önüne çıkan başka bir engelde yaşımız ve mesleğimiz. Halbuki tiyatroda eğitim almak için hangi meslekte çalıştığınızın veya  kaç yaşında olduğunuzun bir önemi yok.Özellikle tiyatro her yaşta eğitim alabileceğiniz bir alan.Dünyada bunun pek çok örneği var.

Eğitim aldıktan sonra bir oyunda görev alamamakta sorunlardan biri. Bazı kurumlar eğitim veriyor ama oyun sahneye koymuyor bu onların tercihi. Sahne Hat, eğitim alan öğrencileriyle eğitim yılı sonunda mutlaka oyun sergiliyor.Üstelik oyunun sayısı talebe göre değişiklik gösteriyor.

Yetenek konusuna gelirsek bir çoğumuz kendimizdeki yeteneklerin farkında değiliz.Çoğu yeteneğimiz üstünde durulmadığı için potansiyel olarak kalıyor, Yapılan araştırmalar her insanda farklı yeteneklerin olduğunu ortaya koyuyor. Bunu keşfetmenin tek yolu ise cesaret etmek ve denemek.Üstelik cesaret alanınız tiyatro olacaksa yalnız olmayacaksınız.Çünkü tiyatro bir ekip işi. Yani ekip ruhunun ve işbirliğinin çok yüksek olduğu bir alan.

Sahne korkusu da çok sık karşılaşılan bir durum. Üstelik her yaşta ki insanda karşımıza çıkan bir korku. Hatta sırf bu korku yüzünden çok zor anlar yaşayan pek çok insan var. Halbuki insanın başkalarının karşısında kendini ifade edebilmesi çok önemli. Eğitim programı bu engelin aşılması için yapılan bir çok çalışma içeriyor.

Okuduğunuz üzere bu sorunlarının hiçbiri tiyatro eğitimi almanıza engel değil.. Sahneye çıkmak, hayatın rutininden kurtulmak, kişisel gelişiminizi desteklemek, eğlenmek ve güzel dostluklar kurmak, güzel bir adım atın ve bize katılın.

Çok keyifli bir eğitim süreci geçireceksiniz, ekip çalışmasının önemine tanık olacak, sağlam arkadaşlıklar kuracaksınız. Çalışmalarda farklı karakterlere can verecek, sahne tozunu yutacaksınız.Yıl sonunda da o büyük gün gelecek ve bir oyunu arkadaşlarınızla birlikte çalışıp sahneye koyacaksınız.

Ayrıca Sahne Hat’a geldiğinizde çok seveceksiniz.Bakırköy ilçemize yakışır bir sanat evi. Bakırköy ilçesindeki gerek yetişkin tiyatro çalışmalarına  gerek çocuk dramaya  gerekse müzik, enstrüman, yoga gibi farklı çalışma alanlarına yeni bir soluk, yeni bir heyecan getirdik.Bu heyecanımıza ortak olun istiyoruz.

Sizler için hazırladığımız eğitim programlarının kısa açıklamalarını aşağıda verdik. Daha fazla vakit kaybetmeyin ve kendiniz için harekete geçin. Hayallerinizi ertelemeyin.

Eğitimlerimiz Zamanı ve Süresi :

Tiyatro eğitimlerimiz  hafta içi iki gün ikişer saatten oluşmaktadır. Çalışmalarımızın biri atölyemizde öteki büyük sahnade yapılmaktadır. Çalışmalarımız 8 ay sürmektedir.Mart ayı gibi oyun seçilir ve provalar başlar. Mayıs ayında  Kartaltepe Kültür Merkezi Altan Erbulak Sahnesinde bir tiyatro oyun sahneye konur. Oyun sayısı talebe göre değişiklik gösterebilir.

Eğitimimizin içeriği :

 • Teorik çalışmalar: Tiyatro tarihi ve tiyatro ekolleri ele alınacaktır.
 • Drama : Tiyatronun çok önemli bir alanı onu tiyatrodan ayıran; tiyatronun sanat, Dramanın bir eğitim olmasıdır. Kişinin kendisini ve çevresini keşfetmesi için kapsamı çok geniş bir çalışmadır.
 • Doğaçlama : Gerek düşünsel gerek duygusal gerek kinetik zekanın yaratıcı yanını geliştiren en önemli çalışmalardandır..Karakter yaratmak, olay örgüsü kurmak, gözlemlerimizi devreye sokmak, farklı bakış açılarını sergilemek için tiyatro eğitiminin çok önemli bir ayağıdır.
 • Diksiyon :Konuştuğun dile hakim olmak, zengin kelime hazinesi, doğru telaffuz, doğru vurgu. Unutulmamalı ki iletişimin en önemli alanlarından biri dili doğru kullanmak. Söz konusu tiyatroysa bu çok daha fazla önem kazanıyor.
 • Sahne Teknikleri : Tiyatro yeteneğin yanında doğru teknik kullanmanın da önemli olduğu bir sanat.Bütün sanat dallarında olduğu gibi.Sahneyi tanımak, sahneyi nasıl kullanacağımızı bilmek hem yaptığımız işe hem seyircimize saygımızı göstermemizin en önemli şartlarından biri bu yüzden teknik eğitimin önemi büyük.
 • Jest ve Mimik Çalışmaları : İletişimin en güçlü ayağı beden dilimiz. Bu tiyatroda da böyle. Beden dilini doğru kullanmak hem karakterleri canlandırırken hem sosyal hayatınızda ki ilişkileriniz için çok önemli. Unutmayın çoğu insan ne dediğinize değil nasıl dediğinizle ilgilenir.
 • Nefes çalışmaları : Sanat yapmanın spor yapmaktan çok farklı olduğu söylenemez. Sesinizi ve nefesinizi doğru kullanmayı öğrenmelisiniz.Çünkü onlar beden diliyle birlikte sizin en önemli enstrümanınız.
 • Karakter analizleri : Çalışmalarımızın her safhasında önemli olan bir çalışma. Karakter yaratmanın öncülü karakter analizi yapabilmektir.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

%d blogcu bunu beğendi: