Blog

Teyze Skeci

.

DİKKAT  TEYZE ÇIKABİLİR

Anlatıcı

Teyze: Menkufe (Üstünde bu tür teyzelerin tümünün giydiği örgü yelek, başında kenarlarını kulaklarının arkasına attığı tülbendi, kurnaz, uyanık ,kendisine insanların iyiliğine konuşuyor havası veren)

Üniversite mezunu evlenmemiş kız: Nevin

Kaynanana-Gelin:(Leyla  –Ayşe)

Teyzenin gelini: Cansu

Ortada oynayan çocuklar: Zeynep- Eda (Teyzenin torunu)- Ali

Aile büyüklerimizin başımızın üzerinde yeri var…Üstelik bizim geleneklerimiz de aile büyüklerinin çok özel bir yeri vardır. Onlarla ilgilenmek, onlara bakmak bizler için çok önemlidir ..Tabi ki onları hoş görmekte…Ama bazı aile büyükleri ile bir arada yaşamak ve hoşgörülü olmak her zaman çok da kolay değildir.. İyi seyirler…

Kalabalık bir bayram ziyareti. Uzak yakın bir sürü akraba uzunca bir zamandan sonra bir arada. Hal hatır sormalar, öpüşmeler koklaşmalardan sonra sohbet koyulaşır. Bizim teyze sahnededir. Çocuklar ortada gürültü ile oynamaktadır.

Cansu: Anne,Ben şu çocukları yan odaya alayım, sonra çaylarımız getireyim..

Menkufe:  ‘E tamam bari..Getir bakalım kaç saat sürecek)

Nevin: Ben yardım edeyim Cansu sana

Teyze: Otur kızım otur.Bütün gün alıyor yanına danalarını bahçe bahçe geziyo..Eli işlesinde,pası silinsin …sen otur…(Neşeyle konuşur).İyi oldu erkekleri yolladık…Dimi Kadın kadına, ağzımızın tadıyla sohbet edelim…(Üniversite mezunu ama evlenmemiş akraba kızına döner) Ah yavrum ah ahhhhh sen daha evlenmedin mi!!!!!!!’

Nevin: Hayır teyzeciğim

Menkufe: ‘Kurur kalırsın yavrum kurur kalırsın. Kapını çalan, hatırını gören olmaz. Huysuz atı kimse bağlamaz kapısına ,anan oğlu olsa vurur kıçına tepiği dehleyip gidersin yavrum. Bu yaştan sonra onun sapı bunun çöpü demeyeceksin artık. Duldu çocukluydu bakmayacaksın yavrum. Kalırsın duvar diplerinde yanar durursun gençliğine.

Nevin: ’Merak etme teyzeciğim, ben koca istemiyorum kendime bakarım ben.

.

Menkufe:( Teyze çok gördük senin gibileri diye süzer kızı )‘Deme yavrum deme, dünyanın bir altı bir üstü ,bir gündüzü bir gecesi var; yandım Allah diye ağlasan duyan olmaz, ateşini söndürecek bir damla deva döken olmaz.

Nevin :‘Teyze neler söylüyorsun sen ayıp oluyor ama, lütfen. Benim evlenmek istediğim falan yok.

Menkufe: (Biraz önce konuşan o değilmiş gibi safa yatar)Benim aklım ermez yavrum, ben üçteydim kine babam çekti aldı mektepten, okuyamadım. Yanar yüreciğim yanar ki sorma. Sen bana bakma yavrum cahil cahil konuşur dururum ama sana baktıkça yüreğim titrer, bak şuncacık kalmışsın, olmuşsun, pişmişsin , düşmüşsün dalından. (Sonra içeri torununa seslenir ),Eda,Edaaaaa,kara kuzum gellll bakım.Torun gelir…Mutfağa gelinine seslenir): Nerde kaldı börekler, çörekler git deyiver anana ‘Nenem diyor ki bayram sabahı götünü devirip yatacağına hazırlaya verseydi  böreğini, çöreğini…(Sonra misafirlere döner)Benim gelin…Alıyor bu sübyanı yanına gez allah gez…Ben olmasam uuuuuuuhhhh….

(Sonra hiçbir şey olmamış gibi misafir olarak gelen Kaynana-geline gözünü diker)

Teyze: ‘Bu  gelinin demi ?

Leyla: Gelinim,gelinim…

Menkufe: Ne demiş bu gelin milleti bilir misin ; bahçede biber kaynana/oğlu kibar kaynana /ben gelin geldiğimde /yatta geber kaynana. (kendi kendine güler) Sana iyi bakıyor mu gelinin?

Leyla: Allah razı olsun bakıyor,bakıyor kızım gibi…

Menkufe:E eee tabi öyle diyecen…Ahhhh  ah yaşlılık gözün kör ola. Allah sen yan yatırıp kapılılara baktırma Ya Rabbim. Hele elden ayaktan düşmeye gör; o zaman çıkar ak koyun kara koyun. Ama çok kurumuşsun kocakarı sen be. Gel sen bizde kal biraz; birkaç güne ay parçası gibi olursun, can gelir, kan gelir sıfatına.

Ayşe (Sinirli ama belli etmemeye çalışarak)Efendim annemin yüksek tansiyonu ayrıca kalp sorunu var. Öyle önüne her geleni yiyemez anlayacağınız perhize uymalı.

Menkufe: Ah yavrum bilmem mi insan eti ağırdır. Ben kaynanama kırk yıl baktım. Hem de gözünün içine baktım, bir dediğini ikiletmedim. Alınma  amma vallahi onun ölüsü bunun dirisinden tazeydi yavrum. Beyin bakıyor mu eve yoksa sen de yeni modaya uyup el kapılarında mı çalışıyon?’

ayşe: (Sinirden titreterek)Beyim bakıyor eve tabiki…Allah allah niye bakmasın ben de çalışıyordum ama bebek yapmaya karar verdik bıraktım işte…Anladın mı, tamam mı?

Menkufe: Tamam yavrum ,tamam güzel kızım. Ama sen bir baktır valla sinir var sende. Bu asabiyetle bebe tutmaz, dölsüz kalırsın sonra da ersiz kalırsın bak, dimedi deme’ (Yine bunları diyen o değilmiş gibi içeriye seslenir) Eda,eda,kara kuzum…(torun koşarak gelir) Çağır bakayım sebi sübyanı, bugün bayram hem harçlık vericem,hem yol yordam öğreticem…(Çocuklar gelir, teyzenin dizlerinin dibine otururlar.O onları öper,koklar)

Menkufe: ‘Yavrularımmm benim, kuzularımmm benim. Şimdiiiiii , anneye babaya karşı çıkmayacaksınız hele neneye hiç karşı çıkılmaz. Bizim köyde nenesine karşı çıkan bir çocuk vardı , çarpıldı biliyonuz mu? ‘(Çocukların korkudan kanı çekilir .Teyze  acımasızca devam eder) Üç harfliler gelmiş gece, oğlanın ağzını burnunu çarpmışlar öylece yamulmuş kalmış oğlancık(Elşyle koluyla çarpılma taklidi yapar ). Büyüklerini hep dinleyecen,.Gece tırnaklarını kesmiycen, ıslık çalmıycan, sakız çiğnemicen, aynaya bakmıyacan, soğan yemiyecen melekler kaçar yanından, sağ elinle tahret almıycan, sol elinle yemeğe başlamıycan, oldu mu nenesinin kıymetlileri? Sabah sabah hemen elini yüzünü yıkıycan, gece şeytan yüzüne oturup işiyo şarıl şarıl, tabakta lokma neyin bırakmıycan ağlaya ağlaya ölürler arkandan, kapının eşiğine oturmuycan şeytan götürür seni, kızların arasından geçmiycen köse kalırsın, bacak arasından geçmiycen bodur kalırsın, bol bol süt içcen kavruk kalırsın tamam mı kınalı kuzularım benim?

Cansu:(Gelin öfkeyle içeriden gelir )‘Anneee bak çocuklara abuk subuk konuşma gene, gece uyuyamıyorlar senin yüzünden.’

Menkufe:(Teyzemiz yeleğini çekiştirir, safları sıklaştırır )’Yavrumm benimkisi ana yüreği. Şuncacıklar sahipsiz mi

.
kalsın, yol yordam bilmesinler mi, nenesini, atasını dinlemesin mi a kızım? Ama ben biliyorum, ben bu eve çoğum…(Ağlayarak)Allah tez zaman da canımı alsa da siz de rahata erseniz ( Ağlayarak içeri gider,herkes önce birbirine bakar, sonra teyzeye acırlar ve teselli etmek için peşinden giderler )

Ömür Deniz (denizd)

Yorumlarınız bizim için değerli.

%d blogcu bunu beğendi: