kurs

SAHNE HAT ve ENSTRÜMAN ETKİNLİKLERİ

.

ENSTRÜMAN VE HAYAT

Müziğin ritmini yakalamalıyız. Müzikle dostluğumuz öncelikle iyi bir dinleyici olmaktan geçiyor mutlaka. O yüzdendir ki uzmanlar müziğin  insan üzerindeki önemine dikkat çekmek için çok küçük yaşlarda hatta anne karnında müzik dinlememizi tavsiye ediyorlar. Müziğin insan hayatındaki önemiyle ilgili yapılan bir çok araştırma var. Çünkü müziğin insan üzerinde inanılmaz bir etkisi var.

Bu tarihi uygulamalarda da karşımıza çıkıyor.Örneğin Osmanlı İmparatorluğunda ruh ve sinir hastalıkları hastanesindeki hastaları tedavi etmenin bir yolu da hastaların  müzik dinletmesiymiş. Hatta hangi makamların hangi hastalıklara iyi geldiği bile araştırma konusuymuş.

Müzikle tanışmak iyi bir dinleyici olmak günümüz insanı içinde çok belirleyici bir etkinlik. Özellikle de hayatın koşturmacası içinde. Kendimizi özel hissettiren,  güzel olanı hatırlatan bir etkinlik müzik dinlemek.

Müzik dinlemenin yanında eğer bir enstrümanla tanışmışsak o zaman emin olun ki müzik dinlemenin bile anlamı değişiyor. Enstrümanı elimize aldığımızda bile hayatınıza yeni bir arkadaş girdiğini hissediyorsunuz.

Enstrüman hangi malzemeden olursa olsun içindeki ruhu hissediyor, anlamı kavrıyor ve size ne anlatmak istediğini duyuyorsunuz.

Enstrüman Etkinlikleri : Yetişkinler

Enstrüman etkinliklerinin her yaş grubu için anlamı büyük. Yetişkin yaşlarda hangi mesleği yapıyorsanız yapın; enstrüman çalanların çalmayanlara göre çok daha mutlu olduğu ortada. Bunu görmek için entrümanını çalan birinin yüzüne bakmanız yeterli olacaktır. Mutluluğu adeta elle tutulur kadar görünürdür.. Çünkü hayatın, mesleğinin ya da yaşadıklarının onda bıraktığı tüm olumsuz izleri enstrümanını çalarken tedavi eder.

Üstelik kişisel gelişimin hayat boyu sürdüğü yapılan araştırmalar tarafından ortaya konmaktadır. Kaç yaşında olursak olalım kişisel gelişimimize en çok hizmet eden şüphe yok ki sanattır. Özellikle müzikle haşır neşir olmak hatta bir enstrümanı öğrenmeye karar vermek hayatımıza çok büyük bir anlam katacaktır.

Yetişkin bir bireyin dünyayı yeniden anlamlandırması, öğrendiği enstrüman çerçevesinde çok önemli bir halkayı daha yaşadığı döneme eklemesi mutlaka paha biçilemez bir karardır.Enstrüman öğrenmek sadece o aletle sınırlı değildir.

Çünkü enstrüman bize binlerce hayatı anlatan, farklı bakış açıları kazandıran, farklı kültürü öğreten, insanlıkla ortak olan neyiniz varsa size olabilecek en zarif haliyle anlatan müziğin dilidir.

Tabi ki enstrüman çalmak emek isteyen bir iş. Nerede ders alırsanız alın siz zaman ayırmazsanız enstrümanınız size küsecektir. Enstrüman öğrenmekte yabancı dil öğrenmeye benzer ve mutlaka pratik yapmalısınız. Ama insan en iyi dostuna zaten vakit ayırmalıdır.

Enstrüman Etkinlikleri: Çocuk ve Gençler

Çocuklar ve gençler için de enstrüman çalmak çok önemli bir etkinlik. Piyano veya keman çalan bir çocuğu düşünün. Piyanoyu veya kemanı çalmak için yaptığı çalışmaları düşünün.

Öncelikle bu onun kas yapısının ve motor hareketlerinin gelişimi için çok önemli bir etkinlik olacak. Kaslarını kontrol edebilmek, gerekli motor öğrenmeyi yapabilmek için onları çalıştırmak, çalıştırırken koordinasyonu sağlayabilmek gelişimine çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca enstrüman eğitimleri beynin farklı loblarının gelişmesinde, aynı anda uyumlu olarak farklı becerileri sergilemesinde de çok etkin bir çalışmadır. Bu çocuğunuzun hayatını iyi araba kullanmaktan tutun her alanda hızlı çözüm üretmeye kadar etkileyen bir süreç ve donanımdır.

.

Sadece bu değil  ayrıca duyu organlarının gelişimi içinde çocukların ve gençlerin enstrüman eğitimi almaları çok önemli. Duyum sürecini ve algılama hızını arttırmak için yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri.

Çünkü algılama dediğimiz hayatı anlamlandırmaktır. Çocuğun veya gencin hayatı anlamlandırma sürecini doğru yönetmesi onun sonraki atılımlarında büyük önem taşır.

Piyano, Keman, Bağlama, Gitar, Kanun, Klarnet; hangisi olursa olsun tüm bu gelişimi için en yetkin araçlardır.

Çocuk veya gencin gelişimi sadece fizyolojik değildir. Asıl büyük değişiklik ruhsal gelişiminde karşılık bulur. Çünkü müzik evrensel bir kültürdür. Adeta insanlığın tarihler boyu süren serüvenine tanık olursunuz.

Çocuk veya genç bu kültür zenginliğinii notalarda bulacaktır. Dünyayı algılaması çok üst seviyeye çıkacak bunun yanısıra dünyaya bakış açısını yeniden dizayn edecektir. Üstelik enstrümanı sayesinde bu gücünün farkına varacak ve bu gücü çok verimli kullanacaktır.

Enstrüman ve hayat bağlantısını çok net kavrayacaktır. Enstrüman eğitiminin felsefesini kavradığı an artık en yakın dostuyla tanışmış demektir. Emin olun ki enstrüman çalmak kadar enstrüman eğitiminin felsefesi çocuk ve genç için hayatını şekillendirmesinde en önemli etkenlerden biridir.

Yapılan psikolojik çalışmalarda enstrüman eğitimi almak ve kişisel gelişim arasında sıkı bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. 

Bu sonuçlar enstrüman eğitiminin yapılış tarzına da ayrı bir önem atfediyor. Eğitimin bu işin ehli olan insanlar tarafından yapılması, çocuğun motivasyonunun mutlaka sağlanması, hazırbulunuşluk düzeyinin tespit edilmesi, fizyolojik olarak gerekli olgunluğa erişip erişmediğinin göz önüne alınması, çocukların bireysel farklılıklarının unutulmaması ve gerekli sabrın gösterilmesi anlamına geliyor.

Enstrüman eğitimi uzun bir süreçtir. özelikle değerli velilerin bu konuda gerekli sabrı göstermeleri, çocuk ve yahut gencin bu eğitim süresince başarılı olmalarında, özgüvenlerinin gelişiminde çok önemli bir değişkendir.

Enstrüman Etkinlikleri ve Sahne Hat:

Sahne Hat bu sorumluluğun farkındadır. Bize enstrüman eğitimi için başvuran insanlara karşı bu sorumlulukta hareket ederiz. Günümüzde enstrüman eğitim almak için birçok imkan vardır; bu da çok sevindiricidir.

Ama aynı zamanda bu bize fark yaratma zorunluluğu getirmektedir. Sahne hat bunun bilincinde olup enstrüman eğitiminin felsefesiyle bir bütün olduğunu asla unutmadan

.
bu eğitimleri sizlerin hizmetine sunmaktadır. “Sahne Hat Enstrüman Eğitimleri” sizleri farklı enstrümanların eğitimleriyle tanıştırmakla kalmaz onları sizin en iyi dostunuz yapmak için emek harcar.

Hepiniz bekliyoruz.

Saygılarımızla…

SAHNE HAT

Yorumlarınız bizim için değerli.

%d blogcu bunu beğendi: