DUYURULAR

ÇOCUK FELSEFE ATÖLYESİ EĞİTİMLERİMİZ BAŞLIYOR

.

FELSEFE NEDİR

Felsefe bir düşünme etkinliğidir. En önemli özelliği kimsenin kimseye felsefe yapmayı öğretememesidir. Felsefe konusunda birilerine ancak rehberlik edebilirsiniz ama felsefeyi öğretemezsiniz.

Felsefe her konuda merak edebilmek, düşünebilmek, yorum yapabilmek, fark edebilmek, eleştirebilmek, sentezleyebilmek ve dile getirebilmek kabiliyetlerini geliştiren bir etkinliktir.

Felsefe kendinin farkında olmaktır. Örneğin ne bilmediğini bilmek, önem verdiğin erdemlerin farkında olmak, görebilmek, duyabilmek, dokunabilmektir.

Çünkü hayatta olmak bunlar olmadan mümkün olsa da yaşamak bunlar olmadan mümkün değildir.

ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN FELSEFE

Felsefenin bir yaş aralığı yoktur ama herkesin bir felsefesi olduğu da felsefeye atılmış bir iftiradır. Felsefe tutarlılığı ve sistemli olmayı gerektirir.

Felsefi düşünce; bütüncül yaklaşımı, şüpheyi, eleştiriyi gerektirir.

Felsefi düşünce de sadece var olanla yetinmezsin var olması gerekene de kafa yorarsın.

Felsefi düşünce de aklın önemini fark edersin. Her şeyi soru haline getirebileceğini, soru sorma, merak etme ve kendi doğrularını bulma gücünü fark edersin.

İşte tüm bu detaylar hayatta yolunu bulmaya çalışan genç beyinler için çok önemli detaylar.

Çocuklarımız maalesef felsefeyle çok geç tanışıyor. Ve çoğu müfredat çerçevesinde verilen bir dolu ünitenin ve felsefik kavramın arasında boğuluyor.

Felsefeye karşı olan olumsuz önyargıları daha sağlamlaşarak aslında hayatları boyu onlara en iyi dost olacak bu etkinlikle vedalaşmalarına neden oluyor.

.

Halbuki onların hayata tutunmalarında belki de tanışabilecekleri en güzel etkinlik felsefe. Nörolojik, psikolojik ve sosyolojik gelişimlerinde inanılmaz yollar aşabilecekleri etkinlik felsefe.

FELSEFE VE DRAMA ATÖLYESİ

Bu atölye çalışmamızda amacımız çocukları felsefeyle tanıştırmak. Ve hayat boyu felsefeyi sevmelerini sağlamak. Bu nokta da imdadımıza drama yetişiyor. Drama yaparak felsefe yapmak.

Felsefenin tarihçesine baktığınızda ilk çıkış yeri Eski Yunandır. Tiyatronun da Eski Yunan’ da ki önemi yadsınamaz. Bu ikisinin bir arada gelişmesi ise kesinlikle tesadüf değildir.

Çünkü drama ve felsefe yaşamın içindedir. Yaşamın türlü hallerini anlatır. Size sizi, başkalarını ve yaşamayı anlatır. Bizle bu atölye çalışmamızda çocuklarımıza felsefi problemleri anlatacağız. Onlara çözüm bulmalarında rehber olacağız.

Onlara kendi felsefelerini kurmaları, kendi temellerini atmaları için rehberlik edeceğiz. Doğruları ne olursa olsun doğru düşünme ilkeleriniz, tutarlılığın önemini, sistemli düşünmenin ilkelerini drama yaparak anlatacağız.

Onlar felsefenin önemini kendilerinin de içinde yer aldıkları doğaçlamalar, oyunlar, skeçler, canlandırmalar, yarışmalarla öğrenecekler.

Ve hepsinden önemlisi felsefeyi sevecekler.

FELSEFE ve DRAMA ATÖLYESİ HAKKINDA

Eğitmen: Ömür DENİZ

Yaş Grubu: 6 – 10 yaş

Atölyenin Tarihi: 27 Ocak

Atölye Saati: 12.00- 13.00

 

Tel: (212) 661 76 45      Cep: 506 471 09 60

).push({ google_ad_client: "ca-pub-2888728899960672", enable_page_level_ads: true });
"Mesaj" type="textarea" /]

 

 

Yorumlarınız bizim için değerli.

%d blogcu bunu beğendi: