HABERLER

SAHNE HAT KADINLAR İÇİN SAHNEDEYDİ

.

“KADINA ŞİDDETE” KARŞI SAHNEYE ÇIKTILAR

Ülkemizin kanayan yarası olan “Kadına Şiddet”.Önlenemez bir şekilde tırmanıyor. Alınan önlemler, yapılan değişikliklerde maalesef çok işe yaramıyor. Topyekun bir zihniyet değişikliği lazım.Toplumun kadına karşı tutumunu iyileştirici çalışmalar yapmak bu anlamda çok büyük önem kazanıyor. Şiddetin bir sarmal olduğunu, bir hastalık olduğunu anlatmak lazım geliyor.

Toplumsal değişikliklerde çok büyük rolü olan sanatın özellikle de tiyatronun bu noktada harekete geçmesi lazım. Çok önemli eserler sahneye koyulmasına rağmen yeterli değil.

.

Bu konuda ne kadar çok eser ele alınıp sahnelenirse farkındalık o ölçüde artacaktır.Bunun bilincinde olan Sahne Hat bu konuda kendi adına ilk adımı attı ve “Kadına şiddet” konusunda farkındalık yaratmak için bir oyun sahneye koydu.

Bakırköy Kadın Meclisi, Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Sahne Hat Tiyatrocularıyla birlikte, kadın hakları ve sorunlarının işlendiği skeçlerden oluşan bir etkinlik düzenledi. Bakırköy Altan Erbulak Sahnesi’nde düzenlenen etkinliğe ilgi yoğun oldu. Skeçlerin gösterimi öncesin de bir konuşma yapan Bakırköy Kadın Meclisi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bakırköy Şube Başkanı Arzu Gezent, Dominik’te Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı baş kaldıran Mirabal Kardeşlerin hikayesini anlattı ve konuşmasını Nazım Hikmet Ran’ın ‘Kız Çocuğu’ şiirini okuyarak sonlandırdı.

Ömür Deniz ve Özlem Birgiç yönetimindeki tiyatro topluluğu, televizyonlardaki kadın programlarını eleştiren, kadınların sorunlarını ve toplumun kadına bakış açışını aktaran, birbirinden etkileyici skeçlerini sundu. Cinsi

.
yet rollerinin, toplumsal algıya nasıl işlendiğini, Grimm Kardeşler masallarındaki karakterlerle aktaran ve kadın cinayetleri ile çocuk gelinleri konu alan skeçler ise seyircinin büyük beğenisini toplayarak, ayakta alkışlandı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Yorumlarınız bizim için değerli.

%d blogcu bunu beğendi: