DUYURULAR, Uncategorized

DİKSİYON VE ETKİLİ İLETİŞİM

.

DİL ADAMI BEYAN EDER…

İletişimin Önemi

Diksiyon ve etkili iletişim, insanın, karşısındaki kişilerle sağlıklı, sinerjisi yüksek ve karşılık bulan bir iletişim kurmasıdır. Duyguları doğru ifade etmek, amacınızı, hedefinizi, niyetinizi kısaca kendinizi doğru ve etkili bir şekilde karşıya aktarmaktır.

Etkili iletişim sayesinde ses, mimik ve jestlerinizi koordine edip bir bütün halinde karşıya sunabilmektir.Bu sizi güvenilir ve sözü dinlenir bir konuşmacı konumuna getirecektir.

Başarılı bir iletişimin açamayacağı kapı yoktur. Dile hakimiyet ve etkili iletişim bu sebeple tüm meslek gruplarında önemlidir. Hepimiz çevremizde iletişimin gücünü gösteren bir çok örnekle karşılaşmışızdır.

Örneğin Ayşe ve Fatma başarılı birer diş doktorudur. Ama hastalar Ayşe hanımı çok daha fazla tercik etmektedirler. Burada etkili iletişim, dile hakimiyet, güzel konuşabilmek gibi faktörler devreye girecektir.

.

Doktor Ayşe hastalarını dinliyor, onları iletişim yoluyla rahatlatıyor ve halk arasında “Dişçiden korkmak” olarak bilinen kaygılarını gideriyor.Bazen işimizi iyi yapmamız yeterli olmayabilir, işimizi yaparken insanlarla kurduğumuz iletişim çok daha belirleyici olur.

Etkili bir iletişimin çok önemli bir olmazı da “Diksiyon” eğitimidir. Diksiyon eğitimleri sayesinde ana dilinizi doğru, akıcı, yalın ve kurallarına uygun konuşabilirsiniz. Gerek özel hayatınızda gerekse iş hayatınızda doğru diksiyon anahtar kelimedir.

Unutmayalım iletişim bir bütündür.

ETKİNLİK  PROGRAMI:

  • – Nefes alma teknikleri
  • – Diyaframın kullanılması ve diyafram teknikleri
  • – Konuşmada nefes tekniklerinin önemi, beden dilinde ses tonu
  • – Artikülasyon / Boğumlanma / Fonetik / Söyleyiş, -ğ konusu, Açık –e ve Kapalı -e
  • – Mimik geliştirme çalışmaları
  • – Ses geliştirme çalışması
  • – Vurgu, tonlama, duraklama, ulama

Zihnimizden geçenleri  dile dökerken sesimizin; tınısı, tonu, vurguların doğru kullanılması beden dilimizin de önemi büyüktür. Bu anlamda büt

.
ün bunları yapmak için yetenek ve çalışma gerekir. Diksiyon ve etkili iletişim, bu bağlamda tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Diksiyon ve etkili iletişim konuşurken abartılı bir nezaket değildir. Yerine göre; kiminle, nerede ve nasıl konuşacağınızı bilmektir.

Etkili iletişim sonradan öğrenilebilen bir yetenektir.Güzel konuşma kuralları ve teknikleri konusunda kendisini geliştiren herkes hayatında ki farklı alanlarda bunun karşılığını fazlasıyla alacaktır.Diksiyon ve etkili iletişim etkinliğine katılarak çok iyi bir konuşmacı olabilir, önünüze çıkan sorunlarla çok daha kolay baş edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için değerli.

%d blogcu bunu beğendi: